Jak ważny jest serwis układu klimatyzacji?

Jak ważny jest serwis układu klimatyzacji?

Nadejście cieplejszych dni, a co za tym idzie – wzrost temperatury wewnątrz pojazdu – kieruje uwagę każdego kierowcy na kondycję i wydajność układu klimatyzacji.

To, że serwis układu klimatyzacji powinien być wykonywany minimum raz w roku, wie już chyba każdy użytkownik pojazdu. Dokonywanie okresowych przeglądów, a w razie potrzeby niezbędnych napraw, ma na celu zapewnienie skuteczności jej działania. Od sprawności układu klimatyzacji i wentylacji zależy czystość powietrza we wnętrzu pojazdu, co ma istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Jednym z kluczowych problemów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem tego systemu jest utrzymanie go w czystości, dlatego czyszczenie powinno mieć charakter profilaktyczny. System wentylacji wdmuchuje ciepłe lub zimne powietrze do wnętrza pojazdu. Musi ono przejść przez parownik, gdzie nagromadzone zanieczyszczenia uniemożliwiają jego swobodny przepływ. Brud, resztki nikotyny, pyłki itp. zatykają przestrzenie pomiędzy żebrami skraplacza, co utrudnia przepływ powietrza przez system wentylacyjny. Nagromadzone zanieczyszczenia mogą zbierać wilgoć i zamarzać, kiedy klimatyzacja jest włączona. Ciągłe zamarzanie i topnienie rozszerza i kurczy elementy parownika, co może prowadzić do wycieków substancji chłodzącej i konieczności jego wymiany. Ponadto kryjące się w systemie wentylacyjnym pleśnie, bakterie, zarodniki czy grzyby dostają się do kabiny pojazdu za każdym razem, gdy włączane jest ogrzewanie lub chłodzenie. Może to powodować u kierowcy i pasażerów alergie, astmę czy choroby dróg oddechowych.

Z pomocą w rozwiązywaniu problemów z układem klimatyzacji przychodzi technologia BG. Preparaty BG Frigi-Clean® oraz Frigi Wave przywrócą wydajność pracy układu klimatyzacji oraz usuną zanieczyszczenia już podczas pierwszego czyszczenia. Po ich zastosowaniu zwiększy się przepływ powietrza podczas chłodzenia lub ogrzewania, zimne powietrze będzie chłodniejsze i świeże przez cały rok.

Stosowanie serwisów układu klimatyzacji BG powoduje oczyszczenie całego układu, poprawia jego wydajność od parownika po wloty powietrza. Nieprzyjemne zapachy, grzyby, pleśń zostaną zlikwidowane, a wnętrze pojazdu odświeżone. Ponadto po zastosowaniu oleju BG Frigi-Quiet® cały układ klimatyzacji zostanie zakonserwowany, co pozwoli uniknąć kosztownych napraw związanych z wymianą kompresora.

Wykonując usługę profilaktycznie minimum raz w roku, mamy pewność, że powietrze w pojeździe będzie cały czas świeże i pozbawione wszelkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów, które mogą być przyczyną groźnych chorób układu oddechowego.